Extra-Curricular Activities 2017-09-25T12:44:00+00:00

Extra-Curricular Activities

PE Winter Activities

LUNCH TIME

1.10pm – 1.50pm

AFTER SCHOOL

3.20pm – 4.20pm

MONDAY

Girls Cricket – SPORTS CENTRE – Mrs Burgess

Hockey Club (All Years) – FRONT ASTRO – Mr Cosh

Yr10/11 Rugby Forwards – GYM – Mr Stokes

Trampoline Club 1 – SPORTS CENTRE – 3.20-4.00 Mrs Burgess

Trampoline Club 2 – SPORTS CENTRE – 4.00-4.45 Mrs Burgess

Yr 7 & 8 Rugby Club – FIELD – Mr Stokes/Mr Cosh

Girls Football with WBA – BACK ASTRO – WBA/Mrs Pugh

CWLC Badminton Academy(Invitation only) –

SPORTS CENTRE – 3.20-4.20 – Mr Ingram

TUESDAY

Yr9 & 10 Football Club – FRONT ASTRO – Mr Helme

(Selection will be based on attendance to this club)

GCSE Trampolining – SPORTS CENTRE – Mrs Glass

Yr7 & 8 Netball – NETBALL COURTS – Mrs Reeves/Mrs Glass

Yr7 Boys Football – BACK ASTRO – WBA

WEDNESDAY

Yr10/11 Rugby Backs – FRONT ASTRO– Mr Stokes

Badminton  – SPORTS CENTRE – Mrs Watmore

Girls Basketball – GYM – Mrs Reeves/Mrs Pugh

Sixth Form Football – SPORTS CENTRE ASTRO – Mr Cosh/Mr Helme

Sixth Form Netball – FRONT NETBALL COURTS – Mrs Burgess

THURSDAY

Sky Club (invitation only)– GYM – Mrs Glass Yr 9,10 & 11 Netball – NETBALL COURTS – Mrs Burgess/Mrs Pugh

Yr 10 & 11 Rugby – FIELD – Mr Stokes

Yr 8 Boys Football – SPORTS CENTRE ASTRO – Mr Helme

FRIDAY

Barbados Sports Tour – SPORTS CENTRE – Mr Cosh/Mrs Burgess

Trampoline Club (Beginners only) – SPORTS CENTRE –

Mr Stokes/Mrs Reeves

ACTIVITIES BELOW ARE CURRENTLY BEING UPDATED

Extra-Curricular After-School Activities

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

DT – Fashion Club

Year 10Invites only 3:20pm – 4:20pm

Hair & Beauty

Year 9 Students. A34 – DP 3:20pm – 4:30pm

Rugby

Years 8,9,10,11 Field – DSP/LJH/JC3:20pm – 4:30pm

Shakespeare HW Club

Shakespeare students inMiss Woods Room

Film Club

All Years – LRC

 Trampoline

Sports Centre – WB 3:20pm – 4:30pm

 Drama

ABH & Gym 4:00pm – 6:00pm

 Netball

Years 9,10,11,12,13

Netball Court – WB/PP/LG/RR 3:20pm – 4:30pm

 Art Club

KS3 & KS4 Art Dept. 3:20pm – 4:20p

 Rugby

Year 7 Field – DS 3:20pm – 4:30pm

 Chinese (WK 1)

Year 9 – A14 3:20pm – 4:20pm

 Science Clinic

KS4 Chemistry in S24

KS4 Biology in S14

KS4 Physics in S12

KS3 Students in S22 3:20pm – 4:20pm

 Netball

Year 7 & 8 Netball Court – LG/RR 3:20pm – 4:30pm

 Animal Club

Year 8 – LSC 3:20pm – 4:00pm

 Maths Homework Club

In S7 3:20pm – 4:00pm

 Girls Dance Club

Year 9 Sports Centre Dance Studio 3:20pm – 4:30pm

 Chinese (Week 1)

Year 8 in A14 3:20pm – 4:20pm

 Football

Year 7 Tiger-Turf – WBA 3:20pm – 4:30pm

 Football

Year 11 & 6th Form Tiger Turf/Front Astro – WBA/MY 3:20pm – 4:30pm

 Drama Club

Year 7 & 8  in ABH 3:30pm – 4:30pm

 Art Club

KS3 & KS4 Art Dept

 Animal Club

Year 7 – LSC 3:20pm – 4:00pm

CWLC Extra-Curricular Morning & Lunchtime Activities

 Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

 Art Club
KS3 at lunch-time
Art Dept. with TJ/CB/KA
 Art Club
KS3 Lunch-time
Art Dept. with TJ/CBU/KA
 Art Club
KS3 Lunch-time
Art Dept. with TJ/CBU/KA
 Art Club
KS3 Lunch-time
Art Dept. with TJ/CBU/KA
 Art Club
KS3 Lunch-time
Art Dept. with TJ/CBU/KA
 Music
General rehearsals
In Music Rooms
 Badminton
Sports Centre – PW
1:20pm – 2:05pm
 Music
General rehearsals
In Music Rooms
 Science Club
KS3 in S12 with BM
13:25pm – 14:05pm
 Music
Orchestra (all years)
In Music Rooms
 Girls Cricket
All years
Gym with WB (later in the
term)
 Music
Ukulele
In Music Rooms
 Football
Year 9
Front Astro – JC
1:20pm – 2:05pm
 Music
General rehearsals
In Music Rooms
 6th Form Dodgeball
Gym – JC/PP
1:25pm – 2:05pm
 Hockey
All years
Front Astra – JC
1:25pm – 2:05pm
 Debate Club
S30
 Trampolining
Sports Centre with WB
1:25pm – 2:05pm
 Bronze D of E
Year 9
S1 with DH
13:25pm – 14:05pm
 Football
Year 10
Front Astro – DSP
1:25pm – 2:05pm
 Sky Project
PE Block – LG
 Student Librarian Volunteer
Scheme (November)
Year 7 – 1.30 – 2.00
 Filmosophy Club
S30
Football
Year 8
Front Astro – LJH
1:25pm – 2:05pm
Dungeons & Dragons
A5 with ATM